Uzaktan Eğitim ve Pandemi Döneminde Çocuklar için Ekran Süresi - Bilgisayar ve Telefon Kullanımı

Uzaktan Eğitim ve Pandemi Döneminde Çocuklar için Ekran Süresi - Bilgisayar ve Telefon Kullanımı

Uzaktan Eğitim ve Pandemi Döneminde Çocuklar için Ekran Süresi - Bilgisayar ve Telefon Kullanımı

Çoğu aile için ekran süresi en iyi zamanlarda bile hassas bir konudur. Normalleşme sürecinin ardından yeniden Covid-19’da ki artışlar bazı kısıtlamalara sebebiyet verecek ve yeniden ebeveynler ile çocukları 7/24 bir arada tutacakmış gibi görünüyor Okuldan, doğum günü partilerine kadar her şeyin çevrimiçi gerçekleşme ihtimali olduğu bir dönemde çocuğunuzun ekran süresine nasıl sınır koyacağınızı bilmek daha da zor. Bir de son olarak okulların açılmasının pandemi dolayısıyla ertelenmesinden ve eğitimin online olacak olmasından dolayı çocukların günlük teknoloji kullanımlarını takip etmek iyice zor olacak.

Uzaktan öğrenmeye artan talebe bağlı olarak birçok evde teknolojiye erişim arttı. Ayrıca, çocuğunuz için bakımı destekleriniz olmadan evden çalışıyor olabilirsiniz, bu da size çocuklarınızın bilgisayar, telefon ya da tablet kullanımını takip etmek için daha az zaman bırakır.

Tüm bu olağandışı stres faktörleri düşünüldüğünde, pandemi krizi sırasında ekran başında kalma süresini yönetme konusunda tek bir ve kesin doğru bir cevap yok. Ancak uzmanların beklentileri belirlemeniz ve çocuğunuzu desteklemeniz için bazı ipuçları var. Belki de en önemlisi size yardımcı olacak bazı ipuçları da var! - Kendinize Biraz Zaman Ayırın.

İş işten geçmeden sınırları belirleyin

Şu anda ekran süresinin sınırları muhtemelen eskisinden çok daha farklı olacak. Öncelikle artık eğitimin uzaktan çevrimiçi olmasıyla ekran süresinin artmasının kaçınılmaz olduğunu kabul ederek başlayın. Ancak sınırları korumak için hala kullanabileceğiniz teknikler var:

Şefkat ile başlayın. Şu anda çok fazla aktiviteyi barındıran ve sınırları belirlenmemiş teknolojik cihaz kullanımı, birçok çocuk için önemli bir rahatlık ve eğlence kaynağıdır. Çocuklarınıza onların ihtiyaçlarını anladığınızı hissettirmek, herkes için stresi azaltmanın basit bir yoludur. Klinik psikolog Dave Anderson “Çocuklarınıza, 'Bak, dinlenmeye ihtiyacın olduğunu biliyorum. Rahatlamanız gerektiğini biliyorum’ diyebilirsiniz” diyor ve ekliyor "Onlara teknolojik cihaz ile geçirdikleri sürenin belirli bir kısmında istediklerini yapabileceklerini hissettirin”

Ek ekran süresi kazanabilecekleri ödüller sunun. İyi davranışları teşvik etmek için ödül olarak fazladan ekran süresini vermeyi deneyin. Eğer bu yolu izleyecekseniz, çocuğunuzun fazladan zaman kazanmak için neyin gerekli olduğunu tam olarak anladığından emin olun. Hatta siz ve çocuğunuz hedefi birlikte yazabilir ve bir hatırlatma olarak evin belli yerlerine (kapının üzeri, çalışma masasının üstü vb.) notlar yapıştırabilirsiniz.

Alternatifler seçenekler için beyin fırtınası yapın. Klinik psikolog Stephanie Lee, "Çocuklara bir şey yapmamalarını söylediğimizde, neredeyse her zaman onlara şimdi ne yapacaklarını söylememiz gerekir" diyor. Dr. Lee, çocuğunuzla birlikte tercih ettiğiniz teknolojiden uzak ekran dışı aktiviteleri (el sanatları, kitap okumak veya boyama yapmak gibi) listeleyen bir "aktivite menüsü" geliştirmenizi öneriyor. Bu şekilde, sıkıldıklarında ya da bunaldıklarında, önceden hazırlanmış göz önünde kolay seçimleri olacaktır.

Bir programı takip edin. Çocuklarınızla birlikte bilgisayar, telefon ya da tablet kullanımına günün veya haftanın hangi saatlerinde izin verileceğini önceden ayarlamak da yararlı olabilir. Örneğin, belki akşam yemeğinden önceki ya da sonraki 30 dakika teknolojik cihazla vakit geçirmeleri her zaman serbest olabilir. Bu tür bir yapı, çocukların ne bekleyeceklerini ve ne zaman ulaşabileceklerini bilmelerine yardımcı olur ve diğer zamanlarda ısrarlı taleplerini azaltır. Ayrıca, çocuklarınızın belirli bir anda meşgul olacağını bilmeniz sizin de kendiniz için program yapmanızı kolaylaştırabilir.

Plana ve kurala sadık kalın. Bir sistem kurduğunuzda, çocuklarınızın ona tepki gösterdiklerini görebilirsiniz. Bu konu ile alakalı olarak Dr. Anderson, "Belki de ilk birkaç gün mutsuz ve keyifsiz olacaklardır," dedi. "Size binlerce kez soracaklar, sinirlenecekler. Buna tükenme patlaması denir. " Dr. Anderson, çocukların sizin ve yeni planların sıkı olup olmadığını görmek için sınırları test etmelerinin doğal olduğunu açıklıyor, ancak planınıza sadık kalarak birkaç gün kızgınlıklarına tahammül ederseniz, çocuklar yeni rutinlerine alıştıkça gösterdikleri tepki muhtemelen azalacaktır.

Sağlıklı teknoloji kullanımında örnek olun. Şimdi örnek teşkil etmek her zamankinden daha fazla yardımcı oluyor. Belirli zamanlarda kendi elektronik cihazlarınızı bir kenara bırakmaya özen gösterirseniz, çocuklarınızın da aynı şeyi kavga etmeden yapmaları daha olasıdır. Ayrıca, teknolojiye ara vermek, kendi zihninizi boşaltmanıza ve çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirmenize de yardımcı olacaktır.

Sağlıklı yaşama öncelik verin

Çocuklarınızın bilgisayar, tablet ya da cep telefon kullanımı hakkında düşünmenin başka bir yolu da çocuğunuzun genel olarak zamanını nasıl geçirdiğine bakmaktır. Dr. Anderson, ebeveynlerin bir çocuğun sağlıklı gelişim için önemli faaliyetlerde bulunup bulunmadığını değerlendirmek için bir “gelişim kontrol listesi” fikrini kullanmasını önermektedir. Dr. Anderson, “Eğer ki zamanlarının çoğunda sağlıklı gelişimleri için faaliyetlerde bulunuyorsa, çok meşgul bir çocuğunuz var demektir” diyor ve bu yüzden ekran başında kalma süresi büyük olasılıkla sorun olmayacak. Koronavirüs krizinden önce, kontrol listesi arkadaşlarla zaman geçirmek, okul çalışmalarına ayak uydurmak ve ders dışı programlara katılmak gibi şeyleri içermiş olabilir. Şimdi, ayrıntılar farklı görünecek, ancak yine de çocuğunuzun ekranlarda çok fazla zaman geçirip geçirmediğini değerlendirmek için aynı fikri kullanabilirsiniz. Kendinize sorun:

Çocuğum yeterince uyuyor ve biraz dengeli besleniyor mu?

Her gün herhangi bir fiziksel egzersiz yapıyor mu?

Ailesiyle kaliteli zaman geçiriyor mu?

Telefonda eğlence için kullanabilecekleri sürelerin bir kısmını arkadaşlarıyla iletişim kurmak için kullanıyorlar mı?

Okul ödevlerine takip ediyorlar mı ve ev ödevlerine ayak uyduruyorlar mı?

Bu soruların çoğuna evet yanıtı verebiliyorsanız, çocuğunuzun bugünlerde fazladan telefonla ya da bilgisayarla vakit geçirmesi büyük olasılıkla ciddi bir sorun değildir.

Sosyal bağlantıları vurgulayın

Teknolojik cihaz sınırlaması söz konusu olduğunda, önemli bir istisna vardır: sosyal ilişkiler. Dr. Anderson, eğer ki çocuğunuz arkadaşları ve ailesi ile bağlantıda kalmak, görüşme yapmak için teknolojiden yararlanıyorsa, telefonla ya da bilgisayarla normalde izin verdiğinizden biraz daha fazla zaman geçirmesine izin vermemiz gerektiğini vurguluyor.

Ailenizle bağlantı kurun. Bu süre zarfında ailenizle görüntülü konuşma sizin için ilişkileri sıkı tutmanın yolu olabilir ve ayrıca özellikle küçük çocuklar için ilişkileri sağlıklı bir şekilde sürdürmenin ve araya zaman girmesini önlemenin bir yolu olabilir. Ek olarak çocuğunuz akrabalarınızla görüşme yapmakla meşgulken, bu size dinlenme, kendi işinizi tamamlama veya tüm ailenin yararına olabilecek başka şeyler yapma şansı da verebilir.

Yaratıcı olun. Arkadaşlarıyla çevrimiçi olarak bağlantı kurmanın eğlenceli yollarını bulmak için çocuğunuzla birlikte düşünün ve yeni yollar üretin. Bir Zoom mezuniyet partisi gerçek bir şey olmayabilir, ancak yine de çocuğunuzun sosyal mesafe sırasında akranlarına ve sevdiklerine yakın hissetmesine yardımcı olmanın bir yoludur. Belki çocuğunuz ve arkadaşları mutfakta ekranlarını kurup birlikte yemek pişirmekten ya da mesaj atarken birlikte bir film izlemekten hoşlanırlar. Çevrimiçi oyunların çocuklar için gerçek bir sosyal bağlantı sunabileceğini de unutmayın, bu nedenle oyunla ilgili olağan kurallarınızı yeniden düşünmeniz mantıklı olabilir.

Çocuğunuzun olağan sosyal programını düşünün. Koronavirüsten önce çocuğunuzun normal sosyal hayatının nasıl olduğunu düşünmek, ekran başında kalma süresinin ne kadar mantıklı olduğunu anlamanın ve yorumlamanın iyi bir yolu olabilir. Örneğin, çocuğunuz eskiden arkadaşlarıyla hafta içi planlayıp, cumartesi günü genelde bir oyun ya da buluşma randevusu yapıyorduysa, pandemi sürecinde hafta boyunca arkadaşlarıyla daha kısa süreler konuşarak ve hafta sonu için daha büyük bir etkinlik planlamak (online olarak aynı anda film izlemek, herhangi bir arkadaşın evinde buluşmak vb.) onun mutlu olması için daha mantıklı olabilir.

Çocuğunuzun yaptıkları ile ilgili olun

Çocuğunuzun etkileşim içinde olduğu içerik türü, telefon ve bilgisayar başında ne kadar zaman geçirdiği kadar önemlidir. Çocuğunuzun uzaktan eğitimle birlikte bir anda artacak olan ekran süresini uygun ve faydalı geçirmesini sağlamak için en iyi strateji genellikle sık sık kontrol etmek ve ilgilendikleri şeyler hakkında çocuğunuzla bağlantı kurmaktır.

Oyun hakkında fikir edinin. Çocuğunuzun oynamayı sevdiği bir oyun hakkında endişeleriniz varsa, çocuğunuzla oturup oynamasını izlemek faydalı olacaktır. Dr. Anderson, "Anahtar nokta, söylediklerinizi gerçekten izlemeniz gerektiğidir" diyor. “Oyunu eleştirmekten veya çocuğunuza oyun oynadıktan sonra yapması gereken bir sonraki şeyi hatırlatmaktan kaçının ve ayrıca bir sürü soru sormaktan da kaçının. Bunun yerine, ekranda gördükleriniz hakkında yorum yapmayı deneyin. " Çocuğunuz size bir şey açıklarsa, ona dikkat ettiğinizi göstermek için o oyun hakkında bilginiz olduğunuzu da gösterebilmiş olursunuz. Bu şekilde, çocuğunuz oyunla gerçekten ilgilendiğiniz mesajını alacak ve sizi yaptıkları şeye davet etme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Çocuğunuzla oynayın. Çocuğunuzun zevk aldığı oyunları oynamak, size çocuğunuzun telefon ya da bilgisayar başında geçirdiği sürede ne yaptığına dair daha derin bir fikir verebilir. Ayriyeten, çocuklar genellikle becerilerini sergilemeyi severler ve size bilmediğiniz bir şeyi öğretmekten keyif alırlar. Hatta çocuklarınızı kendi geçmişinizden en sevdiğiniz oyunlarla tanıştırabilirsiniz! Birlikte oynayarak çocuğunuza oyunların kötü olmadığını ve nasıl bağ kurma aracı olabileceklerini anladığınızı göstermiş olacaksınız.

Yeni şeyler keşfetmesine teşvik edin. Çocuklarınız aynı oyunları oynamaya veya aynı dizileri/filmleri/şovları defalarca izleme eğilimindeyse, çevrimiçi sürelerine bazı sağlıklı yeni aktiviteler eklemeyi deneyin. İsteksizlerse, birlikte yeni bir oyuna göz atmak için onlara katılmayı düşünün; olumlu ilginiz, ihtiyaç duydukları teşvik olabilir.

Kendinize ve çocuklarınıza karşı sakin olun

Koronavirüs krizi sırasında hayatın pek çok alanında olduğu gibi, şu anda birinin mükemmel ebeveyn olması imkansız. Dr. Anderson, "Şu an katı kurallar için doğru zaman değil" diyor. Çocukların teknolojik cihazlar kullanmasıyla ilgili gevşetici kurallar size çalışmak, egzersiz yapmak veya yapmanız gereken her şeyi yapmak için zaman veriyorsa, bunun şu anda en iyi karar olabileceğini kabul edin. Dr. Anderson, "Günün sonunda kendinize bir ortalama geçer not verebiliyorsanız, çocuklarınızda biraz esneme varsa, ancak herkes besleniyor ve biraz uyuyorsa, gayet iyi gidiyorsunuz" diyor. Şu anda, kendinize ve ailenize şefkat duymak, kuralları doğru bir şekilde belirlemekten çok daha önemlidir.

Copyright 2022 Tüm Hakları Saklıdır , Tasarım & Yazılım Armina Yazılım

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library 'curl.so' (tried: /usr/local/php74/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20190902\curl.so/curl.so (/usr/local/php74/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20190902\curl.so/curl.so: cannot open shared object file: No such file or directory), /usr/local/php74/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20190902\curl.so/curl.so.so (/usr/local/php74/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20190902\curl.so/curl.so.so: cannot open shared object file: No such file or directory))

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: